Do diskuze mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé.


maty39
02.10.2012 20:28:41
on-line

Krasa: To Doylových detektivek je špatně. Má se psát Doyleových s e. Mimochodem, kdyby autor Sherlocka byl žena, tak bez ová tuto větu nemohli napsat přesně jak je teď postavena. Čeština prostě skloňuje cizí jména a to je také jeden z důvodů, proč se používá ono ová. Pokud se někomu nelíbí ová, tak by měl i přestat skloňovat cizí jména. To jen pro případ aby se to nepletlo. A měl by začít říkat Paris místo Paříž. Ženské jméno s ová je defakto českým překladem, stejně jako Paříž je překladem francouzského Paris.

Krasa
02.10.2012 11:02:37
on-line

Maty39: Skloňování a porušťování cizích ženských jmen jsou kategorie sice příbuzné, ale v základě určitě rozdílné. Vytýkat skloňování "Doylových detektivek" s tím, že by Angličané nevěděli, o čem mluvíme, je ze zásady hloupost. Oni si používají svoje "s" s apostrofy, my zase skloňujeme. To, že se v České republice užívá ruská koncovka "ová" je zlozvyk - nejlépe poté vynikne třeba u tenisu, kde proti sobě hrají kupříkladu tenistky Šarapova a Kournikova. Tyto dvě dámy mají ve svém příjmení ono "ová" již obsaženo, avšak to stejně nebrání komentátorům nám vyprávět o podání ŠarapoVOVÉ a hezké tváři KournikoVOVÉ.

Jinak k Elementary - trendy jsou věc krutá. Na další tuctovou kriminálku není místo a kde není originalita, nejsou ani body. V recenzi se snažím svůj subjektivní názor osvětlit více důvody, než že je to sakumprásk horší než Sherlock.

Vardant
02.10.2012 07:00:51
on-line

Memphis
Asi tak. Naprosto nesmyslný hate. Jen proto, že běží jinde podobný seriál neznamená, že tohle je automaticky odpad, když je o něco horší.

Memphis
01.10.2012 23:39:14
on-line

Před dvěma rokama byste mluvili jinak... Je to nadprůměrná kriminálka, někde na úrovni Mentalisty, CSI nebo PoI, rozhodně žádnej průser. Sherlock nebo House jsou jinde, ale nic podobnýho nikdo nečekal.

maty39
01.10.2012 22:08:13
on-line

ženskou koncovku –ová, ačkoliv se ji u cizích jmen snažíme nepoužívat .... Napsali bezelstně a o pár vět dříve si klidně napíšou: americké pojetí legendárního detektiva Sherlocka Holmese... Není to trošku schizofrenní? Skloňovat ano, ale přidávat koncovky ne? Je to stejné prznění cizích jmen. V Anglii o žádném Sherlocka Holmese nikdy neslyšeli. A určitě nevěděli, že autor Sherlocka Holmese se jmenuje Doylových (pokud vím, tak se jmenuje Arthur Conan Doyle, takže Doyleových). Ová nepoužívají, ale to zřejmě nikomu nezabrání v prznění cizích jmen

Dr.Z
01.10.2012 16:33:39
on-line

Aneb když dva dělají totéž, není to totéž. Malé bezvýznamné plus mají za vlastní zápletku.

© Copyright 2000 – 2018 Všechna práva vyhrazena.