Seriály obvykle hodnotíme jako celky nebo alespoň v rámci sérií. Občas nám ale některé epizody vyrazí dech více než jiné, jsou vygradováním několikadílného dějového oblouku nebo prostě obsahují několik tak strhujících scén, že bychom si je nejraději hned pustili znova. Na následujícím výběru je mimochodem vidět i čím dál tím větší nadvláda krále kabelovek HBO a původní tvorby Netflixu. 

5. Westworld S1E01 - The Original

Westworld se objevuje skoro ve všech našich výročních TOPkách, do nej epizod se probojoval jeho pilot. Seriál si držel vysoký kvalitativní standard (holt HBO) prakticky celou dobu, proč tedy zrovna první díl? Šlo o excelentní představení postav i úvod do western/sci-fi světa. Bavily mě hned ty prvotní hrátky s divákem na téma Teddyho role, co je součástí předepsaných dějových linek parku a co jsou svobodná rozhodnutí hráčů nebo jaká jsou vlastně pravidla parku. Obzvlášť při zpětném pohledu navíc člověk docení, jak krásně vystavěný celý Westworld byl. Jak začínal s převahou westernu a ještě relativně přímočaře a pak postupně víc tlačil na sci-fi a zaplétal čím dál tím složitější struktury. (Sam.Vimes)

4. Vinyl S1E01 - Pilot

New York, rok 1973, Richie Finestra se chystá prodávat svou nahrávací společnost. Dvouhodinová epizoda režírovaná Martinem Scorsesem, se všemi jeho trademarky, od živelného prostředí sexu, drog a rock’n’rollu přes vypravěče v podobě hlavní postavy až po prvky gangsterky. Vytknout není co, prvotřídní jsou zkrátka herci, režie, soundtrack... A jako jedna z postav se objeví i Robert Plant. Takhle nějak si představuju seriálové nebe. Jen škoda, že schody do něj přestala HBO po jedné sezóně stavět. (Sam.Vimes)

3. Game of Thrones S6E09 - Battle of Bastards

Aneb jedna z těch epizod Hry o trůny, u níž většina diváků litovala, že se nedostala na velké plátno. HBO totiž zase jednou zcela nakopalo zadek zbylé seriálové produkci a nadělilo nám horečně očekávanou bitvu, která snese i ty nejpřísnější filmová měřítka. A vyjde z nich jako vítěz. Fantasy megahit si zkrátka ušel od první řady, v níž musel Tyrion kvůli šetření rozpočtu dostat před bitvou přes palici, hodně dlouhou cestou a nabídl nám epickou bitvu, z níž padá čelist. Celé je to správně syrové, drsné a špinavé. Emoce, zejména díky macho módu Jona Snowa, tečou ve velkém a ani Ramin Djawadi se se svým soundtrackem nenechal zahanbit. Hlavní zásluhy si ale stejně zaslouží miláček fanoušků Miguel Sapochnik, jemuž by měl někdo za tuto režijní nádheru co nejdříve přiklepnout režii nějaké prvotřídní historické řezničiny. Málokterý televizní tvůrce by si podobnou hollywoodskou šanci zasloužil víc. (Spooner

 

2. Game of Thrones S6E10 - The Winds of Winter

Nic proti naprosté kulervoucnosti deváté epizody, ale kdo viděl, tak ví. Ví, že stačilo zhruba patnáct minut a epizodě s podnázvem The Winds of Winter jednoduše nemohla konkurovat. Minimálně co se atmosféry týče, jsme totiž letos ve finále Hry o trůny zažili naprostý vrchol. Spojení dokonalé hudby, mrazivého ticha mezi dialogy a podezřelé usměvavé Cersei letos rozjelo brutální zelené inferno, jehož následky budeme pociťovat ještě velmi, velmi dlouho. Nemluvě pak navíc o tom, co všechno následovalo. Kde na to HBO bere prachy? Inu, se Hrou o trůny si je zkrátka a dobře tiskne. Simple as that. (do_Od) 

1. Daredevil S2E04 - Penny and Dime

Viděl jsem ji asi jenom šestkrát, takže je dost možný, že mé dojmy budou mírně zkreslené, ale k čertu se vším, jestli tohle nebyla ta nejlepší epizoda letošního roku. Vážně. Ten dialog v kostele? Punisher před kolotočem? Ta scéna na hřbitově? Matt a Karen v dešti? A nakonec ještě Elektra? Narvat tohle všechno do šedesáti minut, vytřískat z toho emoce, jakoby se jednalo o mid-season finále (ono skoro jo) a nakonec ještě takhle provokativně lákat na další epizodu, no krucinál, není divu, že Penny and Dime sklidila v redakci nejvíc bodů. Dávkovat nám to Netflix po týdnu, tak si to po takhle ždímací epizodě jdeme nejspíš hodit! Jestli nás něco podobného čeká za půl roku v Defenders, tak to bude velký! Každopádně tímto ódy na Daredevila rozhodně nekončí, nebojte. Letos to byla jízda, kterou na konci roku jednoduše nešlo ignorovat! (do_Od) 

Čestné zmínky:

Určitě pak nesmíme opomenout čtvrtou epizodu třetí řady BoJacka Horsemana - Fish Out of Water, která se celá odehrávala beze slov, nebo finále první série Westworldu, které nás posadilo na zadek podobným způsobem, jako to dělává Hra o trůny.

Hlasování se účastnili podle abecedy redaktoři: Davies182, do_Od, Mr.Hlad, Sam.Vimes a Spooner a dále externí redaktoři: duro a Krasa.