Strana 2 z 3

1 2 3

Kind Mr. Smith, aneb je to osobní

Předtím, než si rozebereme specifické dopady, podíváme se ještě o trochu blíž na hackery samotné. Adresu, jméno ani oblíbenou herečku vám logicky neřeknu (ale tipuji Lawrence), známe však přezdívku. Za vším by měl údajně stát jistý „Kind Mr. Smith“, který HBO a médiím rozeslal několik emailů. V jednom z nich pak mimo jiné stálo následující: „HBO (a speciálně chudák Richard) blafují. Bohužel pro ně stále máme plný přístup k jejich emailovým serverům.“ Tohle vyjádření pak odkazuje na dopis Pleplera, ve kterém zaměstnance uklidňoval, že jejich emailové konverzace jsou v bezpečí. Mr. Smith později vyhrožoval dalším únikem dat (na který nedošlo), stejně jako faktem, že o ukradeném materiálu údajně jedná s konkurencí. Zde ale například Hollywood Reporter a další začínají pochybovat o pravdivosti hackerových slov, jelikož na takové jednání by mohly ostatní společnosti tvrdě doplatit.

Ptáte se, co vlastně hackeři chtějí? Peníze, duh. Dle všeho si Mr. Smith žádal ve videonahrávce „šestiměsíční výplatu v bitcoinech“, což by mělo odpovídat zhruba šesti milionům dolarů, na plno webech se ta přesná cifra ale často liší, takže opět – kdo ví. Čím si naopak můžete být jistí je, že s teroristy stále nikdo nevyjednává (tady se zase všichni řídí první pastí). HBO místo toho přišla s kompromisem – nabídla hackerům odměnu v podobě 250 tisíc dolarů za to, že jim pomůžou vychytat trhliny v systému. To se však ukázalo jako pouhá zdržovací taktika, kterou HBO zkoušelo získat čas. Tuto situaci potvrdily například servery CNBC a THR.

Spoustě lidí ale stále uniká ten největší průser. A tím jsou výše zmíněné osobní informace. Čísla účtů, novinové předplatné, internetové bankovnictví a další – jen malý výčet toho, co hackeři zveřejnili online a kvůli čemu teď jedna nebohá vysoko postavená manžerka HBO pravděpodobně moc nespí. Tahle atmosféra nejistoty pak pravděpodobně souvisí i s tím, co se děje nyní.

Strana 2 z 3

1 2 3