Watchmen (Strážci) patří k tomu nejzásadnějšímu, co kdy v komiksovém médiu vzniklo. Mooreova brilantní dekonstrukce superhrdinského žánru se už dočkala filmové adaptace od Zacka Snydera v roce 2009, aktuálně se ale připravuje ještě seriál pro HBO od Damona Lindelofa (Alan Moore nenávidí obojí, práva ale vlastní DC, takže s tím vousáč, okultista a scenárista nemůže nic dělat). O televizní verzi jsme toho zatím moc nevěděli, ani v jakém budou vztahu k původnímu komiksu a filmu, teď ale Lindelof publikoval pětistránkový otevřený dopis fanouškům. Dopis stejný jako celá jako tvorba – s nepřímočarou strukturou, s biblickými odkazy i otcovskými komplexy a zanechávající víc otázek než odpovědí.


Jasné je, že nepůjde o přímou adaptaci Mooreova komiksu, ani pár let starých prequelů Before Watchmen, jež Lindelof ani nezmiňuje. Původní komiks přirovnává k biblickému Starému zákonu a seriál k Novému. Komiks by měl být kánonem, jeho události se tedy ve světě seriálu odehrály. Seriál by navíc měl být aktuální, obdobně jako ve své době Watchmen reflektovali studenou válku, politiku Reagana a Thatcherové. Nebudou ale chybět ani flashbacky. Lindelof zároveň říká, že nepůjde o sequel, jestli to ale chápu dobře, tady to bylo spíš slovíčkaření, než že by skutečně nešlo o pokračování. (Už chápete, o čem jsem mluvil u těch otázek a odpovědí?)


Zleva shora: Regina King, Don Johnson, Tim Blake Nelson, Louis Gossett Jr., Adelaide Clemens, Andrew Howard

Zároveň už byli obsazeni první herci do pilotního dílu, nevíme ale do jakých rolí. Může se jednat o úplně nové hrdiny i staré známé. Mrtvé postavy jsou mrtvé, pořád se ale můžou objevit ve flashbaccích. Koho tedy uvidíme? Regina King si zahrála již v Lindelofových Pozůstalých Eriku Murphy. Johnson se objeví v Dragged Across Concrete, očekávané novince od S. Craiga Zahlera. Dále Tim Blake Nelson (Klondike, Bratříčku kde jsi?), Louis Gossett Jr. (Hap and Leonard), Adelaide Clemens (Velký Gatsby) a Andrew Howard (Hell on Wheels, Hatfields & McCoys). Režie pilotu se ujme Nicole Kassell, která pracovala třeba na Westworldu, Vinylu nebo The Americans.

Celý Lindelofův dopis najdete na jeho Instagramovém profilu, tady.