Režisér Zack Snyder vlétl do Hollywoodu jako uragán. V roce 2004 natočil remake zombie klasiky Úsvit mrtvých. Snad každý si myslel, že půjde o klasickou moderní předělávku, která přinejlepším neurazí. Ale Snyder celému světu vytřel zrak a natočil film, který člověku nedal šanci vydechnout, sehnal do něj skvělé herce, pohlídal si vizuál a servíroval divákům tolik nápadů, že se o Úsvitu mrtvých občas mluví jako o jednom z mála případů, kdy předělávka překonala originál.

Opravdová bomba ale přišla až o dva roky později, kdy Snyder zadaptoval kultovní comics Franka Millera 300: Bitva u Thermopyl. Ačkoliv šlo v podstatě jen o jednu velkou akční scénu, charismatický Gerard Butler a především brilantní vizuál zajistili filmu obrovské zisky a status legendy, kterou se čas od času někdo pokusí překonat, ale obvykle to skončí lehkou trapností. Úspěch Třístovky Snyderovi otevřel v Hollywoodu spoustu dveří, takže se hned po ní vrhnul na výrazně ambicióznější film. Strážci se mu taky povedli a opět bylo na co koukat. Bohužel komplexnost celé předlohy prostě nešlo přenést do celovečerního filmu, na to jsou comicsoví Strážci opravdu až moc obsáhlí a složití. Snyder se s tím sice porval, jak mohl a víc by z filmu pravděpodobně vymáčknout nešlo, i tak se ale občas mluvilo o lehkém zklamání.

Tím regulérním průšvihem byl však až vykastrovaný animák Legenda o sovích strážcích. Průlety sov mezi hořícími stromy v lese nebo během deště opět vypadaly skvěle, ale většině lidí stačil trailer a do kina jich moc nepřišlo. Od člověka, který likviduje perskou armádu nebo natáčí film podle jednoho z nejslavnějších comicsů všech dob, člověk zkrátka nechce vidět animák se sovami. Bohužel ani zcela zásadní změna v podobě Sucker Punch nepřinesla očekávaný úspěch. Sice tu papírově bylo všechno, co by mělo donutit lidi vysázet peníze na dřevo (pěkné holky, málo oblečení, spousta akce a šílených nápadů), ale film nedával moc smysl a Snyder tu i po vizuální stránce možná až příliš tlačil na pilu.

Každopádně příští rok bychom od něj měli vidět nového Supermana v Man of Steel, což je klasický studiový projekt za hodně peněz, kde bude mít Snyder za zády permanentně někoho, kdo se ho bude pokoušet usměrnit. Možná tedy nedostaneme tak zásadní dílo, jakým byla Třístovka, ale velký a hlavně úspěšný film je to, co teď Snyderova kariéra potřebuje ze všeho nejvíc. A to by vyjít mělo.

No a co reklamy? Těch Zack Snyder natočil spoustu a podle očekávání vypadají buď naprosto výtečně (obr složený z lidských těl? Super!), šíleně (generálská kalba? Super!) nebo překvapivě decentně, ale úsměvně (rozhodčí je zebra? Super!). Dnes se omezíme jen na Snyderovy reklamy na pivo, takže můžete očekávat, že v budoucnu režisérovi ještě minimálně jeden článek věnovat budeme, pořád je z čeho vybírat.

ED Beer (1998)

Budweiser (2003)

 Miller Lite (2007)

Tak co se vám líbilo nejvíc?