Naprostá většina z nás si sem tam jistě ráda dopřeje pořádného odvazu se svými nejbližšími. Proč by si člověk neměl užívat života, dokud to jde, že? Ale znáte to: všeho s mírou. Nebudeme vám teď vtloukat do hlavy otřepané fráze typu "bavit se lze i bez alkoholu", ani se naopak nesnažíme zkazit naše mladistvé čtenáře, a zavdat jim příčinu k prvnímu přičichnutí k omamujícím lihovinám - to vůbec. Pravdou nicméně je, že chlast tu prostě odjakživa byl, je, a bude, a v naší krásné české zemičce je mu pak z jakéhosi záhadného důvodu o dost složitější se vyhnout, než ve zbytku civilizovaného světa. Ale nebojte, nejsme v tom sami. Které dlouhodobě střízlivějící hollywoodské celebrity jsou nechvalně proslulé svými opileckými výstřelky? Na zdraví!

Ve stáji MARVELu to zdaleka není jen Tony Stark, kdo měl sebezničující trable s alkoholem. Tobey Maguire aka Raimiho Spider-Man statečně nepije od svých devatenácti let. Sám herec se potom pravidelně podivuje tomu, že se o jeho nelichotivé minulosti ještě stále píše pomalu v každém druhém článku na internetu či v časopisech. Být slavným holt není žádný med.

Bradley Cooper je šťastně střízlivý od ne-zase-tak-vzdáleného devětadvacátého roku života. Stala se mu tehdy totiž dosti potupující nehoda, kdy sebou herec - který si nerad zapíná horní knoflíčky u košile - v bezvědomí prásknul hlavou o betonovou zem na jednom z večírků. Prý už nikdy, série Hangover je tak jedná velká sci-fi trilogie.

Zcela překvapivě navštívíme i pár bab. Christina Ricci se přiznala, že si ve svých mladistvých letech (a také ještě jako čerstvý dospělák) často velmi ráda přihnula. Prostě takový ten typický nezávazný život adolescenta, kdy se svůj volný čas snažíte zuby nehty dělit mezi partu kámošů s pivsonem v ruce, a nezajímavou školu. A občas je to zatraceně těžké!

Gerard Butler měl ke spartanskému krvavému borci či ochrance prezidenta Spojených států amerických pořádně trnitou cestu plnou ranních bolehlavů. Herec přestal pít už před dlouhými patnácti lety, momentálně je ovšem pro změnu na dobrovolné odvykačce kvůli práškům na bolest na předpis. Nic vážného, držíme palce.

Milující žena tvrďáckého bad boye Willa, Jada Pinkett Smith, se alkoholu nedotkla již osm let od té doby, co byla schopná za večer spořádat dvě lahve vína. „Zírám tehdy jako v mlhách na svůj konferenční stolek, ozářený zrnitou luminescencí televizní obrazovky, a říkám si: hm, asi tu máme problém, Jado!“

Také Irsko je zemí, z jejíchž turistických radovánek se jedenáct z deseti výletníků nevrací v úplně nejstřízlivějším stavu. Colin Farrell se od "tvrdého" drží stranou sedm let, a pochvaluje si, jak jej to nejen jako herce, ale zejména jako racionálně uvažujícího člověka změnilo k lepšímu. Tak kde je ta další hvězdná filmová role, Coline?

Ewan McGregor se v minulosti pití zbavil víceméně nepozorovaně: „Byl jsem nefalšovaným alkoholovým maniakem, to už je teď ale naštěstí všechno pryč. Pamatuji si z toho dnes jen to, co sám uznám za vhodné.“ Ono stát se v podstatě ze dne na den jedním z nejtalentovanějších Jediů ve vesmíru asi není žádná prča... A se světelným mečem toho pod vlivem moc neuděláte.

Čím dál mladší (alespoň na Googlu) Jennifer Lopez má v otázce omamujících lihovin jasno. Zpěvačka a příležitostná herečka je totiž toho názoru, že jí alkohol ničí kůži. Vrásky, nepěkné zabarvení, a tak. Takže si na večírcích vždy raději připíjí vodou. Tak tedy na zdraví, JLo, a snad se Ti nikdo ze známých tajně neposmívá!

K seriálovým Přátelům se obecně váže hned několik pikantních historek: Matthew Perry nepije od konce devadesátých let, kdy se odhlásil z léčebny, v níž se útrpně zbavoval také závislosti na Vicodinu. Ve svém životě je teď prý nejvíce hrdý na skutečnost, že kdyby k němu přišel úplný cizinec se žádostí o vyřešení problémů s pitím, dokázal by mu herec pomoci.

Skandálními excesy nechvalně provařený Russell Brand tajně doufá, že tento rok v prosinci oslaví svůj již jedenáctý rok střízlivosti. V minulosti měl dlouhovlasý guru veliké problémy s drogami a alkoholem, a všem vzkazuje, že vážně není nic těžkého na tom, přestat zavčasu s nezodpovědným opíjením se do němoty. Divné chování a blbé kecy vám ale asi zůstanou navěky.

Na závěr zaskočíme za buchtou DC-čkovského Green Lanterna, Blake Lively. Šestadvacetiletá star prý nikdy nezkusila jakoukoliv drogu, což se týká i démona alkoholu. Prostě je to dle hereččiných vlastních slov něco, po čem její srdce absolutně netouží, a nemá to zapotřebí. Tomu říkám efektivní výchova!

A jak často se chodíte bavit vy? Vydželi byste třeba dekádu bez zlatavého moku?