Tak tohle bylo rychlý! Bohužel až příliš rychlý. Swamp Thing aka Bažináč nepatřil v naší redakci mezi nejočekávanější televizní comicsovky, naopak jsme se ho i docela báli. Seriál provázela pověst problematického projektu a upoutávky vypadaly na můj vkus až příliš béčkově. Jenže světe div se, recenze i divácké reakce po prvním dílu byly o úroveň lepší než v případě Titans a Doom Patrol a i já musím uznat, že se pilot celkem povedl a ukázal slušný potenciál pro celou sérii (recenze dorazí v následujících dnech). O to víc mě teď mrzí, že spousta lidí Bažináče vlastně ani nedokouká. Streamovací služba DC totiž svůj kousek zrušila po pouhém jednom dílu! Což u celkem očekávaného kousku není úplně obvyklá událost.

 

Na jednu stranu je to škoda, na tu druhou se ovšem nejedná o žádné velké překvapení. Jak jsem totiž zmínil na začátku, o projektu začaly v posledních týdnech vyplouvat nehezké zvěsti, po nichž se dalo zaříznutí tak trochu čekat. I když možná ne tak brzo. Swamp Thinga totiž provázely produkční problémy, kvůli nimž byl seriál zničehonic zkrácen z původních 13 objednaných epizod na 10 s tím, že herci ani štáb neměli o tomto rozhodnutí dopředu ani tušení. Dokonce se pak údajně měl přepsat a přetočit konec, jenž by místo původně zamýšleného cliffhangeru měl celý příběh z bažin uzavřít. Příčinou těchto problémů pak měly být prý klasické kreativní neshody, kdy nebyli kravaťáci od DC s materiálem a tvůrčím stylem úplně spokojeni. Streamovací služba DC se sice snažila situaci zachránit a tvrdila, že to rozhodně neznamená definitivní konec a další řada je pořád možná. Jen o pár týdnů později je ovšem jasné, že nám tak trochu kecali. 

 

Zároveň však vyplouvá na povrch, že za předčasný koncem Bažináče nejspíš stálo i něco jiného, než jen kreativní neshody a celé zrušení bylo hlavně otázkou peněz a nepovedené byrokracie. Stát Severní Karolíny, kde se seriál natáčel, totiž slíbil tvůrcům daňové úlevy ve výši 40 milionů dolarů, což byla rovnou polovina celého rozpočtu. Jenže v procesu došlo k chybám a studio nakonec dostalo jen 12 mega. Což je u 80milionového titulu docela čára přes rozpočet. A jelikož bylo kravaťákům jasno, že ani v případě druhé řady, jež by stála pravděpodobně ještě víc, by se na tuto dohodu už nemohli spolehnout, zařízli kvůli financím comicsovku už teď.

 

I přesto je od teprve se rozjíždějící streamovací služby hodně bizarní a riskantní řešení. Zaříznout hned v počátku svůj teprve třetí hraný seriál, jenž navíc mohl platformě díky kladným reakcím přinést spoustu nových předplatitelů, je z mého pohledu podobné, jako by se tamní hlavouni sami střelili do nohy. Kdo by si nyní předplácel službu kvůli seriálu, jenž už má nyní nechtěně zpečetěný svůj osud?. V kuloárech se navíc šušká, že by na tom streamovací služba nemusela být moc dobře a má problémy právě s hledáním nových předplatitelů. Nezapomeňme ostatně, že ještě ani Doom Patrol nebyl prozatím oficiálně obnoven pro další řadu a jediným tahákem tak zůstávají u diváků úspěšní Titans. Což je docela málo. U DC tak nejspíš neprožívají moc veselé chvíle a vůbec bych se nedivil tomu, kdyby tuto malou službu za pár let spolknula streamovací platforma, kterou chystá Warner Bros. A je dost možné, že Swamp Thing může být právě jedním z hřebíčků do této rakve.