Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

První reakce: Čtvrté Stranger Things


ikona
Sam.Vimes
elevenjedenáctkamillie bobby brownnetflixprvní reakcestranger things
Větší, delší, dražší. Lepší? 

Zahraniční kritici už viděli první epizody čtvrté řady Stranger Things a podělili se o názory na sociálních sítích a v recenzích. Ještě před souhrnem převažujících dojmů ale pár slov k formátu nové řady, jež je ostatně v textech často zmiňován. Devítidílná série přichází po dlouhé tříleté pauze, prvních sedm epizod vyjde tento pátek, zbývající dvě potom o pět týdnů později, začátkem července. Tvůrci seriálu, bratři Dufferové, zdůvodňují dvojí premiéru jednak celkovou delší stopáží a jednak tím, že fanouškům chtějí alespoň část nového obsahu dodat již dříve, místo aby museli čekat na celou řadu až do července (čili finále pravděpodobně ještě nemá dokončenou postprodukci). Co už Dufferové neříkají, ale dost možná bylo podstatným hlavním faktorem v rozhodování, je uzávěrka pro aktuální ročník cen Emmy, kam se díky premiéře před koncem května kvalifikují. A ještě k tomu zůstanou v relativně čerstvé paměti hlasujících, což se často ukazuje jako nemile podstatný faktor pro výsledky.

Prvních osm minut čtvrté řady 

Zatímco na počet epizod zůstává nová řada zdánlivě stejně dlouhá jako dříve, celková stopáž značně nabobtnala. V součtu je přibližně o pět hodin delší než předchozí sezóny, což je při méně než deseti dílech na řadu sakra hodně. Většina epizod má kolem 75 minut, sedmý a poslední díl aktuální dávky má už regulérně filmových 98 minut. Osmá epizoda je pak 85 minut dlouhá a finále řady se blíží k neuvěřitelným dvěma a půl hodinám.

První ohlasy v drtivé většině zvedají palec nahoru, a tak Rotteny hlásí 92 % pozitivních recenzí při průměrném skóre 8,2/10. Dlouhá stopáž řady je prý prakticky nezbytná kvůli počtu postav, na které se obsazení postupně rozrostlo (navíc když jsou roztroušené po malých skupinách) a vzhledem k čím dál tím většímu měřítku a hlubší mytologii seriálu. Přesto se většina recenzentů staví k rozsahu spíše rezervovaně, prý se tím zpomaluje hlavní zápletka a seriál v podstatě rezignuje na epizodickou výstavbu a spíš se snaží o extrémně dlouhý film.


Skládání poct osmdesátkové popkultuře znovu jede na plné obrátky a tentokrát je to hlavně Wes Craven a Freddy Krueger. Občas prý jde využívání osmdesátkových schémat až za hranu únosnosti, ale i v těch chvílích Stranger Things podrží jejich sympatické postavy. Chválí se hlavně Robin s Nancy a Dustin se Stevem. Netflix dal na čtvrtou řadu zatím největší rozpočet, kolem 30 milionů dolarů na epizodu. Část z toho sice jde jednoduše na vrub delší stopáži a něco padlo na covidové komplikace, s nimiž se poslední dva roky potýkalo každé natáčení. I tak je to ale podstatný nárůst a prý je to vidět. Jak na exteriérových scénách, tak i na štědré dávce trikových záběrů. Zaznívají i hlasy, že je toho někdy ukázáno až moc, že se Stranger Things ochuzují o kouzlo neviděného.

Na vlastní oči se budeme moci přesvědčit tento pátek, kdy na Netflix dorazí prvních sedm z devíti epizod čtvrté řady.

---

Autor: Ondřej Kubín
Foto: Netflix
Zdroj: Variety, Deadline Hollywood, Rotten Tomatoes

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)
© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace