Teprve před chvílí jsme se dozvěděli, že do druhé řady oceňovaných Sedmilhářek míří Meryl Streep a už je tu další zpráva o seriálu s oskarovou dámou, tentokrát ovšem z britských ostrovů. Do televize se (nikoliv poprvé) podívá Helen Mirren, zahraje si hlavní roli v čtyřdílné minisérii o Kateřině Veliké. Po britských královnách Alžbětě I. a Alžbětě II. si tedy do filmografie připíše i asi nejznámější ruskou carevnu, jež vládla v druhé polovině 18. století.


Minisérie se má zaměřovat především na pozdější roky jejího panování a na milenecký vztah s Grigorijem Potěmkinem (ano, to je ten s těmi příslovečnými vesnicemi). Projekt vzniká ve spolupráci stanic BBC a Sky, z producentské pozice se na ní podílí i samotná Helen Mirren. O scénáře se postará Nigel Williams, jenž pro Helen napsal už dvoudílnou minisérii Královna Alžběta, a režie se ujme Phillip Martin, který dělal třeba na Wallanderovi nebo The Crown. Mám pocit, že tady se přinejmenším v hereckých kategoriích budou ceny jenom sypat.

---

Vytáhni v hospodě: Helen Mirren má sama ruské kořeny. Narodila se jako Helen Mironoff a teprve později její otec pozměnil rodinné jméno na angličtější Mirren.