Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Téma: První rok marvelovských seriálů na Disney+


ikona
Ojik
ABCAgent CarterAgents of S.H.I.E.L.D.Cloak & DaggercomicsDaredevildisney+FreeformHawkeyeHelstromHuluJessica JonesKevin FeigekomiksLokiMarvelMarvel TelevisionMCUMoon KnightNetflixRunawaysShe-HulkThe Falcon and the Winter SoldierWandaVisionWhat If...?
Co přinesla další oblast tvůrčích aktivit marvelovského bosse Kevina Feigeho? A jak jeho nová seriálová dítka ovlivní celé MCU do budoucna? 

Je velice příznačné, že Disney stihl před propuknutím globální pandemie uzavřít svoji marvelovskou Infinity ságu, čítající třiadvacet filmů, monumentálními Avengers: Endgame a epilogickým druhým Spider-Manem. V turbulentním roce 2020 zábavní konglomerát sice poprvé za jedenáct let neposlal do kin žádný nový snímek s oblíbenými superhrdiny, vzniklé nucené pauzy však znamenitě využil k doznění katarze z posledního avengerského dobrodružství a především jako překlenovacího období pro otevření nových kapitol.

Snad ještě více symbolickým bylo spuštění vlastní streamovací platformy jen pár měsíců před začátkem pandemie. Domácí izolace a zmrazený kulturní průmysl donutily v první koronavirové vlně miliony diváků usednout před televizní obrazovky nejen se zájmem o současné dění, ale i z eskapistických důvodů. Z tohoto fenoménu měly žně především právě VOD služby v čele s Netflixem. Také Disney+ nastalé situace využil bezezbytku a na závěr roku 2020 evidoval již 95 milionů předplatitelů.

Při zohlednění obou faktorů pak stěží překvapí, že před rokem odstartoval Marvel svoji čtvrtou fázi (a nejspíš i nějakou novou ságu) právě televizním počinem – sitcomovou WandaVision. Gesto uzavření jedné kapitoly a nadepsání nového čistého listu nemohlo být názornější. A více jak roční hladovění fanoušků bylo bohatě vynahrazeno, když jsme se loni dočkali hned čtyř filmů a dokonce rovnou pěti seriálů.

Než se však podíváme, jak seriálová tvorba Marvel Studios zatím ovlivnila další směřování jejich fikčního světa, dovolte mi ještě jeden kontextuální odstavec. Dodnes si pamatuji, jak jsem byl překvapen, když jsem se na podzim roku 2018 dozvěděl, že se chystá seriálový Loki s tehdy čerstvě zabitým antihrdinou. Zpětně do sebe vše pěkně zapadá. Netflixovské marvelovky začaly být krátce nato postupně rušeny, následovány těmi z produkce Hulu. O rok později, jen měsíc před startem Disney+, pak byla zrušena celá divize Marvel Television a veškerá její agenda převedena pod Marvel Studios pod přímý dohled šéfproducenta Kevina Feigeho. Svému statusu naprosté anomálie dostáli akorát Agenti S.H.I.E.L.D., jejichž závěrečná sedmá sezóna se začala vysílat až na jaře 2020. Jinak už vše bylo připraveno na velkolepou seriálovou expanzi za všechny peníze, přímo napojenou na filmový MCU a se všemi značkami hezky soustředěnými na písečku velkého bosse Feigeho.

O celé této překotné kapitole dějin televizních komiksů by stálo za to napsat samostatný článek. Upletu si na sebe bič a slíbím zde, že jednou alespoň napíšu Kult zmiňovaným Agentům; dávno si to zaslouží. Nyní se však zaměřme na aktuální dění. Přeji příjemné čtení, ale buďte varováni – na následujících stránkách nevyhnutelně očekávejte spoilery ke všem loňským seriálům od Marvelu a třetímu Spider-Manovi.

MNOHO MNOHOVESMÍRŮ

Ano, věnoval jsem celou jednu kapitolu jediné postavě a vám jde z toho všeho hlava kolem. V závěrečné části článku se ale podíváme na asi nejmarkantnější změnu, kterou marvelovské seriály do MCU přinášejí, a riziko totálního zhroucení mé analýzy pod náporem dat a dojmů ještě stoupne. Pokusím se ale poněkud nešťastně zmatené a neohrabané uvedení multiverza do MCU a z něj plynoucí důsledky vysvětlit co nejjednodušeji. 

Multiverzum, mnohovesmír, paralelní světy, alternativní dimenze. Na atraktivní koncept, které dráždí fantazii mnohých tvůrců, můžeme narazit pod různými označeními a v případě MCU platí, že samotná myšlenka dalších světů je zde podobně neukotvená jako její pojmenování. O tom, že existují další dimenze, jsme se dozvěděli již z Ant-Mana a hlavně Doctora Strange. Zatímco mravenčí superhrdina především ve druhém filmu prozkoumával subatomární říši kvant a její zákonitosti (což v důsledku vedlo až k objevení cestování časem a záchraně celého vesmíru v Endgame), čarodějova sólovka přímo naznačila existenci dalších realit. Samotné cestování mezi světy bylo ale zmíněno až tři roky nato, ve druhém Spider-Manovi.

Padouch Mysterio tehdy všechny ošálil tvrzením, že přichází z jiné Země, která byla zničená elementály. Po Hulkově lusknutí vznikla trhlina, jíž se zrádná monstra měla dostat do našeho (oblíbeného fikčního) světa, kam je Mysterio stopoval. Byla to samozřejmě blamáž a z hlediska logiky dost možná i scenáristický úlet pro potěchu komiksů znalých fanoušků, tvůrci filmu však byli sami sobě proroky. Nakonec je to právě spidermanovská série, která mnohovesmír do MCU uvádí se vší pompou. 

První vlaštovkou však měla být (a nebyla) WandaVision, a to z jednoduchého důvodu: angažmá herce Evana Peterse. Možná si vzpomenete, že než Disney pohltil studio Fox a získal pod svoji kontrolu značku X-Men, měli v Marvel Studios smůlu s používáním postav jakýchkoliv mutantů (i slova samotného). Ovšem s jedinou výjimkou, jíž byla sourozenecká dvojice Wanda a Pietro Maximoffovi, na něž se vztahovala jistá právní klička. A právě Pietro alias Quicksilver se řízením osudu objevil roku 2014 v kinech ve dvou verzích jen pár týdnů od sebe – nejprve ztvárněný Aaronem Taylorem-Johnsonem v potitulkové scéně druhého Captaina Americy a následně v xmenovské Budoucí minulosti v podání Evana Peterse. První byl Hydrou vylepšený sokovijský občan s pifkou na Iron Mana, druhý americký mutant, to hlavní ale měli společné. Bělovlasý rychlík se však v MCU moc neohřál a fanoušky si získala spíše Petersova verze. 

Když se ve WandaVision objevil Quicksilver ztvárněný právě Petersem, představa, že sledujeme nějakou třetí verzi této postavy, byla zkrátka vyloučená. Wanda zřejmě steskem po mrtvém bratrovi přivolala jeho alternativní verzi z xmenovského univerza a podobně jako celé město ho ovládla a vtiskla mu umělé vzpomínky, že? No, ne. Z postavy se vyklubal Ralph Bohner, náhodný chlápek z městečka Westview a neúspěšný herec, který sedl na lep Agatě Harkness. Ta jej očarovala, aby se vydával za Wandina bratra a dostal se jí na kobylku. Doslova jsme tak sledovali známou postavu zahranou stejným hercem, která však byla ve skutečnosti obyčejným člověkem, co se za ni pouze vydával. Byl to od Marvelu prvotřídní trolling a bohužel i dosti promarněná příležitost. 

Na skutečné multiverzum tak došlo až v Lokim. Avengers v Endgame cestují časem do bitvy o New York a chtějí ukrást Tesseract svým já z minulosti. Dojde však k potyčce, titulní antihrdina se Tesseractu zmocní a s jeho pomocí ze zajetí Avengers uprchne. Záhy je však zatčen agenturou TVA, dohlížející na správný chod času. Dozvídáme se, že každá bytost je determinována k nějakému osudu, a pokud se mu vzepře (jako to Loki udělal zde), vytváří odchylku z posvátné časové osy. Celý multivesmír byl TVA stabilizován do této hlavní linie a je třeba z ní neuhýbat. Když se tak stane, vzniká nexus – odchýlení z osy, které vede k jejímu rozvětvení. To povede k dalším odbočkám a vzniku multiverza, jehož existence představuje trvalé riziko ničivé války mezi jednotlivými liniemi, které bojují o svoji prominenci. 

Odchýlený Loki TVA uteče a spojí se s další odchylkou – ženskou verzí sebe sama z alternativního vesmíru, která si říká Sylvie a jež byla jako dítě shledána TVA rizikovou a měla být vymazána z existence. I ona však uprchla a zasvětila život hledání toho, kdo jí zničil život, přičemž konstantně narušuje posvátnou linii. A zakladatelem TVA není nikdo jiný než slavný arcilotr Kang – respektive jeho hodná varianta. Vědec z budoucnosti, který odhalil koncept paralelních vesmírů, načež ho odhalila i jeho horší já a vypukla válka multiverza. „Hodný Kang“ ji ukončil eliminací svých zlých variant a izolováním své časové linie jako té správné, posvátné. Ta se s příchodem dua Lokiů do jeho sídla zhroutí a začne se větvit. Životem unavený a osamělý vládce času dá dvojici nabídku – buď po něm převezmou chod TVA a situaci zachrání, nebo jej zabijí a existencí multiverza opět ohrozí veškerou realitu. Sylvie se rozhodne vykonat svoji pomstu a Loki se ocitá lapen v alternativní TVA, kde jej nikdo nezná – agentura mimo prostor a čas se sama stala odchýlenou. 

Loki si své trable bude řešit v druhé sérii, nejprve bychom se s ním, Sylvií a agentem Mobiem ale měli setkat v novém Doctoru Strangeovi. Čaroděj si zde bude naplno vyžírat to, co natropil ve třetím Spider-Manovi. Jeho pokažené kouzlo proniklo multiverzem a do našeho světa (posvátné časové linie) přitáhlo návštěvníky odjinud, kteří znají Petera Parkera, což jsou v rámci tvůrčí sázky na nostalgii shodou náhod padouši a jiné verze Spider-Mana z předchozích pavoučích sérií. Staré franšízy jsou tedy oficiálně alternativními vesmíry a nejnovější trailer na Mnohovesmír šílenství odhalil, že se to týká i X-Menů. Strange se totiž potká s Charlesem Xavierem v podání nikoho jiného než Patricka Stewarta, který zřejmě bude jedním z Illuminati. To je jakási rada moudrých složená nejspíše z různých variant napříč multiverzem, která dohlíží na jeho rovnováhu. Ralph Bohner tak byl přeci jen indicií, že s ukončenými X-Meny je stále třeba počítat. Také jste se divili Feigemu, proč už dávno nemá vlastního Wolverina a spol.? Marvelovský ďábel si všechny, zdá se, opět hezky povodil a namísto rebootu se rozhodl nás utlouct vlastní nostalgií. Geniální tah. 

Co tedy marvelovské seriály ohledně mnohovesmíru ustanovují pro další hrátky s realitami nejen v Doctoru Strangeovi? Především to, že naše časová osa se opět větví, a vzniká tak multiverzum. To však současně existuje v podobě alternativních světů (Sylvie, ale i staří Spider-Mani)! A nezapomínejme ani na animované What If…?, které nám stejně jako třeba cestování časem v Endgame zase tvrdí, že větve naší linie mohly existovat i před Lokim. V tomto seriálu jsme nahlíželi právě do vychýlených linií v MCU, které se v závěru počaly různě proplétat a jejich hrdinové mnohovesmír nakonec zachránili… Je to chaos a obávám se, že se Marvelu trochu vymkl z rukou. Pro nás je však podstatná jediná věc – Sylvie zabitím „hodného Kanga“ zařídila příchod toho zlého, který bude nástupcem Thanose. Dočkáme se ho možná již ve Strangeovi, zaručeně pak příští rok ve třetím Ant-Manovi. A některé motivy a postavy z What If…? zde zřejmě též sehrají svoji roli. 

V květnu budeme v mnoha ohledech jistě moudřejší – alespoň doufám. A možná všechny ty protichůdné koncepty nějakým zázrakem secvaknou do sebe a začnou dávat dokonalý smysl. Opět se ovšem ukazuje, že stejně jako budeme potřebovat pro další orientaci v MCU znát, co bylo před ním, musíme poctivě nakoukávat i televizní tvorbu. Sebereflexe, intertextualita a transmedialita dosahují v rámci fikčních filmových světů netušených rozměrů a snad z toho nakonec nerupne hlava nejen divákům, ale i kreativnímu vedení. Děkuji za přečtení a neváhejte se v diskuzi podělit o své dojmy ze všech těch nových i starých postav a vesmírů. Nebo jednoduše napište, jaký marvelovský seriál jste si loni užili nejvíce. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace