Strana 4 z 4

1 2 3 4

Zákeřnost očekávání

Lynch & Frost v každém druhém rozhoru přiznávají, že pouze a jenom díky fanouškům mohli zrealizovat třetí sezónu. Nenechte se ale zmást. Nové Městečko Twin Peaks bude mít od tzv. „fan-service“ daleko, což může vést ke zklamání nemalé části diváků. Diváci, kteří o seriálu pouze vzdáleně slyšeli jako o něčem převratném v rámci televizní zábavy, budou krvežízniví, pokud se z nové sezóny nestane senzace během prvního večera. Velká část kritiků bude seriálu nepochybně vyčítat to, co je pro něj od začátku typické – prudké skoky z dramatu na komedii. Když se podíváme na ostatní seriálovou i filmovou produkci, kritici mají tendenci být nadšeni buď z extrémně depresivních a násilných dramat, nebo z čistě ulítlých komedií. Marně se snažím vybavit si případ z posledních let, kdy by tomu tak nebylo, ale když se nějaký režisér pokusil pracovat s oba žánry v rámci jednoho díla, setkalo se to většinou s nemilosrdnou kritikou. Typickými příklady z poslední doby jsou např. U Konce světa od Edgara Wrighta, nebo Hobit: Bitva pěti armád od Petera Jacksona. Ze zmíněných filmařů sice David Lynch umí mixování žánrů nejlépe a dělá to s největším citem, ale ani to kritikům ve finále nemusí stačit.
 
 
Posledním důvodem k předpokládané kritice jsou často velmi konkrétní očekávání fanoušků. Když procházím internetové komunity a pročítám diskuze pod tématy k třetí sezóně, mám občas pocit, jako by všichni zapomněli, kdo je vlastně David Lynch zač. Lidé velmi vášnivě rozepisují, co se podle nich stalo s Annie, co přesně znamená Černý vigvam, jestli bude Dale Cooper v nové sezóně hodný/zlý…ošklivý, a v mnoha případech čekají, že v nové sezóně dostanou jasné odpovědi. Přitom u Lynche se více než u kteréhokoliv jiného režiséra vyplatí sledovat jeho díla s čistou hlavou, protože nikdy nedostanete to, co čekáte. Stačí si jen vzpomenout na úvod druhé sezóny nebo posléze její finále.
 
David Lynch se po více jak deseti letech vrací k filmu. Městečko Twin Peaks BUDE (ehm, pozn. do_Od) seriálovou událostí tohoto roku. Je to něco, co si zaslouží pozornost všech, kteří to s uměním myslí jenom trochu vážně. A tu moji to rozhodně má. Díky za přečtení, s pozdravem Martin Fiala. A jak to vidíte vy? Také máte od nové řady obří očekávání, nebo je raději zkoušíte chladit? Jako vždy, dejte vědět v diskuzi.

Strana 4 z 4

1 2 3 4