Strana 3 z 4

1 2 3 4

The Crown (Koruna)

Pro mě s přehledem nejlepší drama Netflixu, které se ještě zlepšilo ve druhé řadě, jež staví méně na velkých událostech, potažmo charismatu Churchilla, zato vyznívá více melancholicky a podobně neepicky jako život. Je to vyspělá podívaná, báječně podaná, někdy pikantně privátní, avšak nikdy lacině skandální. Vyznačuje se velkým pochopením pro úkoly držitelů moci, kteří jsou téměř veškeré moci zbaveni. Dostáváme neornamentální zobrazení rodiny, která není nic víc než ornament. 

 

Kvality si seriál udržel i ve třetí sérii (epizoda s důlním neštěstím!). Já sice nejsem nadšený, když dojde k celkové obměně castingu (raději bych se spoléhal na make-up), nicméně Olivia Colman je bez debat jedinečná, Tobias Menzies jakysbet. Kdy jindy se podívat na Korunu, než když zuří korona. (krauset)

The Leftovers (Pozůstalí)

Autorovi nelze přisuzovat vlastnosti jeho díla. Ale pokud bychom to na moment udělali, budu-li posuzovat showrunnera Damona Lindelofa jen podle jeho umění, pak je to ateista píšící ty nejlepší biblické příběhy. Ve Ztracených se zabývá Očistcem, ve Watchmen Genesis a v Pozůstalých mesiášstvím, potopou, mučednictvím, zázrakem. Už intro úvodní série dramatu o tom, co by se s rodinami i s naším duševním zdravím stalo, kdyby se jen tak vypařila padesátina obyvatel země, ilustruje kvazievangelijní přístup k dramatu.

 

Lindelof má geniální pochopení pro mýtus a dovede fantasticky pracovat s podobenstvím, takže drobné příběhy nabývají velké symbolické hodnoty. A jelikož zmatení hrdinové důvěřující těmto symbolům, ty pak mají skrze jejich činy reálné důsledky. Od prvního okamžiku atmosférický, podobně jako mlčenlivý kult v bílém dokáže včasně mlčet a nechat působit obraz a hudbu. Je to seriál, který umí psychologický patos, kde každé gesto má svůj význam. Tři série, každá za 10/10. Konzistentně brilantní, mrazivý počin. (krauset)

Sons of Anarchy (Zákon gangu)

Sons of Anarchy sledují stejnojmenný motorkářský gang a obzvláště Jaxe (Charlie Hunnam), který by rád svět motorkářů a organizovaného zločinu opustil, ale pořád tomu něco stojí v cestě. Jako většina seriálů v tomto seznamu, i Sons of Anarchy se mohou chlubit prvotřídní péčí o postavy. Jak z hlediska jejich vývoje, tak jejich vrstevnatosti, tvůrce seriálu Kurt Sutter si totiž na svých postavách, jejich přezdívkách, vztazích a příběhovém pozadí vždycky dává zatraceně záležet.

Na ploše sedmi sérií se tady rozehrává výborně gradované drama o lásce (nejen romantické), o rodině, přátelství, loajalitě, ale také o nenávisti a pomstě. Drama plné drsných, stylových i dojemných scén, jež jsou vždy skvěle odehrané, ať už jde o veterány jako Ron Perlman a Katey Sagal nebo Charlieho Hunnama v dokonale padnoucí hlavní roli. Navíc mají Sons of Anarchy jeden z nejlepších písničkových soundtracků, který své převážně bluesrockové, rockové a občas metalové skladby neutíná rychle, ale nechává je patřičně vyznít. Pokud je rovnou nepoužije jako podkres do Sutterových takřka trademarkových dlouhých a skvěle sestříhaných koláží. (Sam.Vimes)

Strana 3 z 4

1 2 3 4